Hijaluronska kiselina je gelasta supstanca koji se nalazi u vezivnim tkivima naseg tela, a posebno u koži, očima i zglobovima. Hijaluronska kiselina se još naziva i hijaluronan ili hijaluron, a skraćeno HA.
Hemijski, ona je glikozaminoglukan, što je zapravo dugački nerazgranati ugljeni hidrat (šećer), i vrsta je polisaharida. Ovaj dugački lančani ugljeni hidrat na sebi ima dosta mesta za koje se može zakačiti voda, i nositi čak 1000 puta veću količinu vode u odnosu na svoju molekulsku masu.
Upravo zato je hijaluronska kiselina zanimljiva i široko u upotrebi – ima sposobnost da veže veliku količinu vode za sebe, a pošto se svakako nalazi u našem organizmu, mogućnost iritacije je minimalna. HA znatno pomaže u hidrataciji i povećanju tonusa kože. Kako nivo hijalurona sa godinama opada, tako nam i preparati sa hijaluronom postaju sve zanimljiviji.
Kako se najčešće dobija? Najčešći način dobijanja hijalurona za kozmetičke i medicinske svrhe je putem biotehnološke proizvodnje. Ovaj proces uključuje fermentaciju bakterija, najčešće Streptococcus vrste, koje proizvode hijaluronsku kiselinu. Nakon fermentacije, hijaluronska kiselina se ekstrahuje, pročišćava i koristi u različitim proizvodima.
Hijaluron se u kozmetici koristi u obliku kiseline ili u obliku soli kao sto su natrijum i kalijum hijaluronat.
Kada se koristi u obliku kiseline, može se klasifikovati prema molekulskoj težini na niskomolekularnu, srednjemolekularnu i visokomolekularnu hijaluronsku kiselinu.
Niskomolekularna hijaluronska kiselina, ima između 20 i 300 kilodaltona (kDa). Molekuli su manji i mogu prodreti dublje u kozu. Istraživanja pokazuju da ovaj oblik HA moze dopreti do dna epidermisa. Iako prodire najdublje u kožu, što je i željeni cilj delovanja aktivnog sastojka, ovim putem se povećava mogućnost za iritacije i alergijske reakcije. Stoga se kod upotrebe kozmetičkih preparata sa niskomolekularnom HA preporučuje postepeno uvođenje i patch test.
Srednjemolekularna hijaluronska kiselina, ima između 300 i 1000 kilodaltona (kDa). Istraživanja pokazuju da moze dopreti do sredine dermisa. Ovaj tip HA pruža uravnoteženu hidrataciju i ima dugotrajniji efekat u poređenju sa niskomolekularnom HA.
Visokomolekularna hijaluronska kiselina, između 1000 i 1400 kilodaltona (kDa). Moze dopreti samo do stratuma corneuma,odnosno površinskog sloja kože. Ali to uopšte nije loše. U stvarnosti, nivo kože koji najviše utiče na suvoću i dehidraciju je upravo stratum corneum. To je poslednji mali sloj odbrane našeg tela od spoljašnjeg sveta, a ujedno je i poslednji nivo kože koji prima vlagu ili hranljive materije iz tela. Ovim putem zaštitom i vraćanjem hidriranosti prvom sloju, štitimo i sve unutrašnje slojeve kože.
Tako da se ne moze reći da je jedan oblik bolji od drugog, već bi trebalo različite tipove HA periodično menjati i omogućiti delovanje kozmetičkih preparate kroz više nivoa.
Pored hijaluronske kiseline tu su i njene soli koje se takođe koriste u preparatima. Najveće razlike između soli i HA su u molekulskoj težini gde HA ima veću molekulsku težinu i ostaje na površini kože, pružajući dugotrajniju hidrataciju, dok soli HA imaju manju molekulskoj težinu i prodiru dublje. Ako govorimo o stabilnosti, soli HA su stabilnije i manje podložne oksidaciji
Hijaluronska kiselina i njene soli su izuzetno fleksibilni sastojci koji se lako kombinuju sa mnogim drugim preparatima za negu kože. Njihova sposobnost da pružaju hidrataciju čini ih idealnim za upotrebu sa sastojcima kao što su vitamin C (hidratacija plus antioksidans), retinol (hidratacija i obnavljanje kožne barijere) i niacinamid (hidratacija plus smanjenje upala). Međutim, treba biti oprezan pri kombinovanju sa jakim eksfolijantima i isušujućim sastojcima kako bi se izbegla iritacija. Sastojci kao sto su AHA, BHA i benzoil peroksid.
Hijaluronska kiselina (HA) i njene soli, kao što su natrijum hijaluronat, pružaju izuzetnu hidrataciju koži, vezujući veliku količinu vode i održavajući elastičnost i čvrstoću. Ovi sastojci smanjuju pojavu finih linija i bora, poboljšavaju teksturu kože i pomažu u zaceljivanju rana. Soli HA, zbog manje molekulske težine, prodiru dublje u kožu, pružajući dugotrajniju hidrataciju i dodatne benefite kao što su antibakterijska svojstva i smanjenje upala. Kombinacija različitih oblika HA može pružiti optimalne rezultate za zdravu, hidriranu i mladalačku kožu.
MOBA Botanical skincare koristi so HA- natrijum hijaluronat kao osnovu HYPERNOVA Supergreen balancing infusion kreme, namenjene hidrataciji i smirivanju mešovite i masne kože.
Tekst napisala Milica Reković, Mr ph.