Veza izmedju hrane koju jedete i vaše kože
Koža efikasno obavlja svoje funkcije – zaštitu, regulaciju temperature, zadržavanje vode i još mnogo toga, kada je u stanju homeostaze (ravnoteže).
Na zdravlje i izgled kože svakako utiču genetika, godine, status hormona, hronične bolesti, način života i ishrana.
Važan faktor održavanja homeostaze kože jesu uravnoteženi mikrobiomi kože i creva. Mikrobiom predstavlja kompleks mikroroganizama i njihovog genetskog materijala u koji su koža i gastrointestinalni trakt uronjeni i ključni je regulator imunog sistema.
Osa gastrointestinalni trakt (GIT) – koža je međusobno povezana, dvosmerni put koji putem narušenog imunog odgovora jedne strane npr. (GIT) može dovesti do probema sa kožom i obrnuto.
U slučajevima poremećene crevne barijere, najčešće usled neadekvatne ishrane, crevne bakterije i metaboliti crevne mikrobiote dobijaju pristup krvotoku, preko njega dospevaju do kože, imuni odgovor kasni, i dolazi do narušavanja homeostaze kože, što dovodi do promena na koži i bolesti.
Ti si ono što jedeš!
Adekvatna nega je neizostavni deo očuvanja i zaštite kože, ali kao što stara izreka kaže: “Ti si ono što jedeš“, suštinski značaj za zdravu i blistavu kožu predstavlja stabilno snabdevanje hranljivim materijama iz hrane. Jedite pravi balans i nahranićete svoju kožu i pomoći joj da bude mekana, rastegljiva i bez fleka.
Zapadnjačka ishrana, ishrana puna pržene hrane, brze hrane i šećera može negativno uticati na zdravlje vaše kože. Previše obrađenih ili rafinisanih šećera, punomasnih mlečnih proizvoda i loših masti može izazvati upalu kože i ubrzano starenje. Dakle, jedite ovakvu hranu umereno, a akcenat stavite na unos voća, povrća, integralnih žitarica, orašastih plodova, masne ribe i mahunarki.
Mediteranska ishrana, proglašena za najzdraviju ishranu od strane Svetske zdravstvene organizacije, je ishrana koja treba biti vaš izbor radi opšteg zdravlja i stanja vaše kože. Sada ćemo navesti grupe namirnica koje bi se svakodnevno trebale naći na vašem tanjiru:
Esencijalne masne kiseline, kao što su omega 3 pomažu vašim ćelijama da ostanu hidrirane i umanjuju upalne procese u telu. Takodje, pomažu očuvanju kolagena u vašoj koži i održavaju je čvršćom.
Glavni izvor omaga 3 je riba:
- Haringa
- Losos
- Skuša
- Tunjevina
- Sardine
Ukoliko ne jedete ribu, evo nekoliko opcija na biljnoj bazi:
- Laneno seme (sameljite ga pre upotrebe i pomešajte sa drugim žitaricama ili grčkim jogurtom)
- Čia semenke (puding od čia semenki sa voćem)
- Orasi ili bademi (ili bademov puter)
- Pasulj, grašak i sočivo
- Hladno ceđeno maslinovo ulje, ulje repice, laneno ulje (prelijte svoje salate)
- Zeleno lisnato povrće (kelj, kupus, blitva, spanać, zelena salata, rukola)
Hrana koja je bogata vitaminom C
Voće i povrće ne samo da sadrži antioksidanse, već sadrži i zdrave količine vitamina C koji je veliki borac u borbi protiv bora. Neke od najboljih namirnica za kožu koje su pune vitamina C su:
- Citrusno voće – pomorandže, grejpfrut, limun i limeta
- Paprike sveže, svih boja
- Brokoli (svež, kuvan na pari ili pečen)
- Jagode (grickajte ih za užinu)
- Kivi
- Avokado
Hrana koja je dobar izvor vitamina E
Vitamin E je antioksidans koji može pomoći u sprečavanju oštećenja ćelija. Neke od najboljih namirnica za vašu kožu koje sadrže vitamin E su:
- Bademi
- Seme suncokreta
- Avokado
Polifenoli
Možda niste upoznati sa polifenolima, ali oni su moćni antioksidansi koji se mogu naći u raznim namirnicama. Antioksidansi imaju snažna anti-age svojstva, naročito kada je reč o delovanju protiv efekta stresa izazvanog UV zracima. Neki od najvećih izvora su:
- Borovnice
- Nar
- Crveno grožđe (reservatrol)
- Kim, kurkuma i crni biber
- Čaj i kafa ( jedna studija je pokazala da polifenoli u kafi i zelenom čaju mogu pomoći u sprečavanju fotostarenja i hiperpigmentacije, samo imajte na umu koliko kofeina prija vašem organizmu, ili još bolje pijte kafu bez kofeina kada ste u prilici)
- Čokolada – pored antioksidanasa i vitamina, tamna čokolada sadrži polifenole. Jedite par kockica crne čokolade (minimum 70% kakaoa)
Likopen
Paradajz je namirnica sa najviše likopena koji kožu čini glatkijom. Koristite paradajz za pripremu salata, priloga, sendviča i sosova.
Ne zaboravite supu od kostiju (bujon), jer su životinjske kosti bogate kolagenom. Da biste napravili ovu supu, krčkajte kosti dugo, obično preko 6 sati, čime se dobija tečnost koja je koncentrisana želatinom. Želatin je supstanca dobijena od kolagena i bogata je aminokiselinom glicinom, prolinom i lizinom koje su neophodne za sintezu kolagena
Zdrava ishrana pomaže u brizi o celom telu iznutra, ali za sjajnu kožu se pobrinite da imate i kvalitetan san, zaštitnu kremu za sunčanje, budite fizički aktivni, kanališite stres i nemojte pušiti. Ove navike zdravog načina života će učiniti i zadržati vašu kožu sjajnom i zdravom.
Ishrana zasnovana na prirodnim, celovitim namirnicama sa što manje preradjene hrane i alkohola pomoći će da zdravije starimo.
piše: Ana Mitić
Magistra farmacije i master ishrane i nutricije
Meni si koza mnogo prolepsala od kako pazim na ishranu!