Najčešće zablude u nezi kože
Kozmetička, odnosno beauty industrija je jedna od najprofitabilnijih industrija na svetu. Hiljade i hiljade različitih proizvoda nalaze se na rafovima drogerija i parfimerija, tu odmah na dohvat ruke. Postavlja se pitanje kako u moru toliko različitih proizvoda izabrati odgovarajuće, kako pametno kupovati, a ne podleći trendu konzumerizma, da li je sve što nam se servira putem medija zaista istinito i koje su zapravo najveće zablude u nezi kože.
1. Hidratantni proizvodi nisu potrebni masnoj koži
Nažalost, ovu zabludu neretko šire i sami dermatolozi koji osobama sa masnom i kožom sklonom aknama ne preporučuju kreme za hidrataciju. Iako osobe sa
ovim tipom kože imaju pojačano lučenje sebuma, adekvatna krema koja sadrži jedinjenja poput niacinamida, pantenola, hijaluronske kiseline i salicilne kiseline je potrebna radi održavanja stabilnosti hidrolipidne barijere i smanjivanja lučenja sebuma.
2. Više proizvoda jednako bolja i zdravija koža
Iako društvene mreže pokušavaju da nas uvere u suprotno, kada je nega kože u pitanju, manje je više. Par pažljivo odabranih, odgovarajućih proizvoda dobre formulacije, koji se redovno koriste, će dati bolje rezultate nego rutina od 10 koraka, koja potencijalno može da izazove iritacije i akne, jer koža nije u stanju da se nosi sa tolikom količinom proizvoda.
3. Trebalo bi često menjati proizvode da se koža ne bi zasitila
Još jedna zabluda koju plasiraju veliki brendovi jer sve te nove linije proizvoda se moraju nekako prodati! Koža ne može da se zasiti nekog proizvoda i da zbog toga on više nije efikasan. Ono što se zapravo desi su jedna od dve stvari: redovnim korišćenjem proizvoda se dostigne njegova maksimalna efikasnost, pa nama izgleda da on više ne deluje, a zapravo je dostignut plato, ili dođe do promene u izgledu i stanju kože iz nekog trećeg razloga (recimo zbog agresivnog proizvoda za čišćenje kože ili hormonskog disbalansa), a mi optužimo neki proizvod, serum ili kremu koji dugo koristimo, kako više ne deluje i da se naša koža njime zasitila.
4. Ulja za masnu kožu su veliko NE
Iako ovo intuitivno deluje logično, jer masna koža luči velike količine sebuma, nije tako. Ulja po svojoj prirodi održavaju hidrolipidnu barijeru stabilnom i sprečavaju dehidrataciju. Ukoliko je masna koža ujedno i dehidrirana, dobar odabir uljanog proizvoda će joj pomoći u bržem obnavljanju i na taj način neće doći do prekomernog lučenja sebuma koje je uzrokovano dehidratacijom. Trik je samo pronaći ulje koje nije komedogeno i ne izaziva zapušavanje pora.
5. SPF se koristi samo leti
Budući da je UV zračenje, posebno UVA zračenje koje je zaslužno za prevremeno starenje kože (duboke bore, hiperpigmentacije, opuštena koža), prisutno i tokom zime i da je gotovo identičnog intenziteta kao leti, preporučuje se upotreba SPF-a na licu i tokom zimskog dela godine.
6. Potrebno je pilingovati kožu svaki dan
Nije potrebno, a nije ni poželjno. Prekomernim pilingovanjem, odnosno eksfolijacijom, uklanja se površinski sloj mrtvih ćelija kože i narušava stabilnost hidrolipidne barijere. Usled toga, koža postaje podložna pojavi dehidratacije, akni i iritacijama. Pilingovanje 3 puta nedeljno je većini ljudi sasvim dovoljno.
7. Kolagen u proizvodima za negu kože ima anti-age svojstva
Još jedna zabluda u nezi kože.
Nažalost, kolagen je ogroman proteinski molekul koji ne može da se apsorbuje kroz kožu. Iako brendovi danas koriste metode “seckanja” kolagena
na kraće peptidne lance, još uvek se ne zna sa sigurnošću da li oni bivaju apsorbovani i, ako da, da li su efikasni koliko i čitav molekul kolagena. Budući da su proizvodi sa ovim aktivom prilično skupi, više se isplati uložiti novac u nešto što sigurno i dokazano daje rezultate poput vitamina C ili glikolne kiseline.
Tekst pisala: Dušica Mirković, skincare edukator i MSc Fiziologije i biotehnologije biljaka
Ovo za kolagen me je malo smorilo, iskreno 😑